Jesteśmy lokalną organizacją turystyczną, o charakterze ogólno-środowiskowym, działającą w strukturze Oddziału Krakowskiego PTTK im. ks. Karola Wojtyły w Krakowie. Zrzeszamy ponad 400 członków z terenu Krakowa i okolic, bez względu na wiek, wykształcenie, zawód czy status materialny.  Członkiem honorowym naszego Koła był ks. Karola Wojtyła – Papież Jan Paweł II.

W obecnej formie istniejemy od 1951 roku, lecz nasza historia sięga kilkanaście lat wcześniej. W 1919 r. utworzono w Krakowie Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Po II wojnie światowej, na przełomie 1950 i 1951 r. w wyniku połączenia się dwóch przedwojennych organizacji: Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

W grudniu 1950 r. na ostatnim Walnym Zebraniu Oddziału PTK w Krakowie członkowie podjęli uchwałę o rozwiązaniu Oddziału PTK w Krakowie i przekształceniu w samodzielne Koło PTTK w Krakowie – czyli dzisiejsze Koło Grodzkie PTTK. Dwa lata później ostatecznie weszliśmy w struktury Oddziału Krakowskiego PTTK i w tej formie działamy do dzisiaj.

Nasza działalność opiera się na dwóch filarach: TURYSTYCE i KRAJOZNAWSTWIE. Często łączymy obydwie te działalności, gdyż mają one ze sobą wiele wspólnego.

Naszym głównym celem jest  propagowanie i organizowanie aktywnego wypoczynku związanego z poznaniem Krakowa i jego okolic przez prowadzenie dwóch wielkich, ogólnodostępnych akcji:
– w sezonie wiosenno-letnim: „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”,
– w sezonie jesienno-zimowym: „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

Dla członków i sympatyków naszego Koła (będących członkami PTTK) organizujemy także wycieczki autokarowe po Polsce  jednodniowe i wielodniowe, a czasami także za granicę.

Od 2017 r. organizujemy także:
Spotkania Klubowe
, na których znani podróżnicy opowiadają nam o swoich podróżach, a my sami możemy podzielić się miedzy sobą własnymi wrażeniami z wycieczek,
akcja „LATO na KRAKÓW” – letnie zwiedzanie Krakowa, skierowane wyłącznie dla członków naszego Koła.

Zachęcamy wszystkich do aktywnego wypoczynku i udziału w naszych imprezach. Informacje i programy wycieczek są do uzyskania w na Dyżurach Koła Grodzkiego.

Zapraszamy w poniedziałki od 12.00 do 15.00 oraz we wtorki i czwartki od 15.00 do 18.00.

  • Share :