Projekt „Krakowianki. Kobiety Krakowa” finansowany jest
ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Szanowni Państwo,
W imieniu Oddziału Krakowskiego PTTK im. Ks. Karola Wojtyły w Krakowie oraz Gminy Miejskiej Kraków zapraszamy do udziału w bezpłatnych spacerach szlakiem kobiet Krakowa, które poprowadzą przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie z naszego Oddziału.

Spacery są bezpłatne, ogólnodostępne, bez wcześniejszych zapisówwystarczy zgłosić się na podane w programie miejsce zbiórki.


Program spacerów w ramach „Miesiąca Krakowianek”

1. Krakowianka projektująca – Marta Ingarden i jej Nowa Huta
02.03.2024 r., sobota, godz. 14.30
Zbiórka: Plac Centralny u wylotu Alei Róż
Wstęp wolny

Marta Ingarden to inżynierka architektka, która współprojektowała najważniejsze nowohuckie budynki. Urodziła się w 1921 r. we Lwowie. W 1939 r. rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, które w latach 1945-1948 kontynuowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Należała do Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. W 1948 r. rozpoczęła pracę w Biurze Budowlanym Przemysłu Węglowego w Krakowie, potem projektowała w Dyrekcji Zakładu Osiedli Robotniczych, Centralnym Biurze Projektów i Studiów Budownictwa ZOR dla miasta Nowa Huta i Miastoprojekcie. Poznaj herstorię Nowej Huty!


2. Krakowianka odważna – Kazimiera Bujwidowa
03.03.2024 r., niedziela, godz. 14.30
Zbiórka: przed Domem Turysty PTTK – Hotel „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny

Podczas spaceru poznamy zasługi Kazimiery Bujwidowej, odwiedzimy miejsce I Zjazdu Kobiet Polskich, poznamy bohaterki walki o prawa wyborcze Polek, odwiedzimy lokalizacje słynnych kobiecych czytelni, gdzie rodził się ruch kobiecy, prześledzimy szlaki, którymi podążały pierwsze studentki. Dowiemy się, jakie sklepy prowadziły krakowianki i „czy szyja zawsze kręci głową”.


3. Kopernik była kobietą!
16.03.2024 r., sobota, godz. 14.30
Zbiórka: przed Domem Turysty PTTK – Hotel „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny

Historia nauki i edukacji to także historia kobiet. Począwszy od Nawojki i Sióstr Studzińskich, poprzez takie postacie jak Kazimierza Bujwidowa i Zofia Daszyńska-Golińska a skończywszy na postaciach bardziej współczesnych jak Maria Orwid i Eugenia Zdebska. Podczas spaceru poznamy słynne kobiety, które studiowały, prowadziły badania naukowe i osiągały sukcesy. I odpowiemy na pytanie –czy Kopernik była kobietą?


4. W koronach i diademach
17.03.2024 r., niedziela, godz. 14.30
Zbiórka: przed Domem Turysty PTTK – Hotel „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny

Kobiety w koronach to nie tylko żony i matki władców. To postępowe, wykształcone damy, które przybywając do Krakowa przywoziły ze sobą artystów, uczonych, modę, nowinki kulinarne i zdobycze cywilizacyjne. Tworzyły fundamenty dobrobytu i rozwoju miasta, a także roztaczały opiekę nad poddanymi na przestrzeni wieków.


5. Sztuka jest krakowianką!
23.03.2024 r., sobota, godz. 14.30
Zbiórka: przed Domem Turysty PTTK – Hotel „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny

Damy, artystki i filantropki – to kobiety, które prowadziły słynne salony, gdzie bawił się cały Kraków; to te, które uwieczniły niesamowite momenty w historii na płótnach i kliszach fotograficznych, a także te, których talent aktorski czy wokalny zapadł na zawsze w nasze umysły i do dzisiaj tętni w naszych głowach.


6. Krakowianka przedsiębiorcza – Helena Rubinstein
24.03.2024 r., niedziela, godz. 14.30
Zbiórka: Plac Wolnica, przy wejściu do Muzeum Etnograficznego
Wstęp wolny

Krakowianka znaczy przedsiębiorcza. Podczas spaceru dowiemy się jak urodzona w latach 70. XIX wieku córka żydowskiego handlarza naftą z krakowskiego Kazimierza, która pomagała w opiece nad młodszym rodzeństwem stała się Beauty Quen?  Jak wyglądał Kraków za czasów dzieciństwa i wczesnej młodości Heleny Rubinstein? Gdzie mieszkali Rubinsteinowie? Które informacje na temat tego okresu w życiu Madame możemy potwierdzić, a co nadal pozostaje tajemnicą?


Dodatkowe informacje:
mailowo kologrodzkie@gmail.com 
lub telefonicznie 513 773 298


Link do szlaku na portalu malopolska.szlaki.pttk.pl

Link do szlaku na portalu krakow.pl

  • Share :