Dziecięca i Młodzieżowa Odznaka Przyjaciela Krakowa
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków
.
- O akcji
- Informacje praktyczne – zgłoszenia, kontakt – nowe!
- Program akcji – nowe!
- Regulamin Dziecięcej Odznaki Przyjaciela Krakowa
- Regulamin Młodzieżowej Odznaki Przyjaciel Krakowa
O akcji
Akcja „Zdobywamy Dziecięcą i Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa” jest akcją skierowaną wyłącznie do uczniów z krakowskich szkół podstawowych. Jest ona „siostrą bliźniaczką” popularnej wśród mieszkańców Krakowa akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, organizowanej przez nas nieprzerwanie od 1972 r.
Celem akcji jest wzbudzenie w młodym człowieku miłości do własnego kraju, zaczynając od Jego Małej Ojczyzny – poprzez pokazywanie i zaciekawianie historią najbliższego otoczenia.
W ramach akcji przygotowane zostały dla uczniów zajęcia terenowe tj.: spacery z przewodnikiem po Krakowie (o różnorodnej tematyce) oraz lekcje muzealne w oddziałach Muzeum Krakowa, a także gra miejska-quest. Odznaka dziecięca przewidziana jest dla uczniów z klas 1-4, a odznaka młodzieżowa dla uczniów z klas 5-8 szkoły podstawowej.
Dzięki wsparciu finansowemu Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, udział w akcji jest bezpłatny. Miasto Kraków pokrywa koszty usług przewodnickich, lekcji muzealnych, przygotowania materiałów do quest’u (gry miejskiej), a także koszty wydrukowania dzienniczków do zdobywania odznaki i wybicia odznak.
Zapewniamy, że w związku z aktualną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa, wszystkie proponowane przez nas aktywności w ramach projektu prowadzone są zgodnie z obowiązującymi regulacjami i obostrzeniami. W przypadku wprowadzenia nauki w formie hybrydowej lub zdalnej, oferujemy spotkania z przewodnikami oraz lekcje/warsztaty muzealne w formie on-line. Z uwagi na dynamikę sytuacji, naszą ofertę będziemy dostosowywać na bieżąco, do aktualnych wytycznych i zaleceń służb.
Zainteresowanych prosimy o kontakt bezpośrednio z Koordynatorem Akcji – Prezesem Koła Grodzkiego PTTK kol. Kamilem Barwaczem: tel. +48 513 773 298, mail: kologrodzkie@gmail.com lub kol. Barbarą Kurek, tel. +48 504 094 674 , którzy chętnie udzielą wszelkich informacji o akcji.
Informacje praktyczne – sezon V 2022/2023
Ramy czasowe akcji:
Czas trwania akcji: 20.09.2022 – 30.06.2023 r.
Rekrutacja grup: 20.09.2022 – 15.10.2022 r.
Realizacja programu: 01.10.2022 – 31.05.2023 r. – w dwóch częściach:
Dla odznaki dziecięcej:
pazdziernik – grudzień 2022 r.: 2x zajęcia terenowe (spacery z przewodnikiem, lekcje/warsztaty muzealne)
styczeń – maj 2023 r.: 2x zajęcia terenowe (spacery z przewodnikiem, lekcje/warsztaty muzealne)
praca plastyczna – do wykonania w dowolnym czasie, zarówno na zajęciach szkolnych jak i w domu (do decyzji nauczyciela-opiekuna grupy), proponujemy wykonanie pracy plastycznej po odbyciu wszystkich spotkań terenowych (spacerów i lekcji muzealnych), gdyż temat pracy ma nawiązywać do zwiedzonych obiektów, wspomnień z tras, wrażeń itp.
Dla odznaki młodzieżowej:
pazdziernik – grudzień 2022 r.: 3x zajęcia terenowe (spacery z przewodnikiem, lekcje/warsztaty muzealne)
styczeń – maj 2023 r.: 3x zajęcia terenowe (spacery z przewodnikiem, lekcje/warsztaty muzealne)
Praca pisemna (opowiadanie) – do wykonania w dowolnym czasie, zarówno na zajęciach szkolnych jak i w domu (do decyzji nauczyciela-opiekuna grupy), proponujemy wykonanie pracy pisemnej po odbyciu wszystkich spotkań terenowych (spacerów i lekcji muzealnych), gdyż temat pracy ma nawiązywać do zwiedzonych obiektów, wspomnień z tras, wrażeń itp.
Organizacja zajęć terenowych (spacerów i lekcji/warsztatów muzealnych): w ww. okresach, w dowolnie wybrane dni (zarówno w tygodniu jak i w dni wolne), przy uwzględnieniu godzin otwarcia poszczególnych obiektów, możliwości organizacyjnych PTTK i poszczególnych muzeów oraz przy zastosowaniu obowiązujących w danych obiektach obostrzeń sanitarnych i limitów liczebności grup.
Wybrane trasy należy zgłosić z minimum 2-tygodniowym wyprzedzeniem. W celu zapewnienia obsady przewodnickiej i rezerwacji miejsc w muzeach prosimy o zbiorcze zgłoszenia na cały semestr.
Wypełnione i uzupełnione książeczki należy dostarczyć do Koła Grodzkiego PTTK najpóźniej do 31 maja 2023 r. w celu ich weryfikacji. Sposób wręczenia zdobytych odznak będzie zależał od aktualnej sytuacji epidemiologicznej i zaleceń służb – odznaki zostaną przekazane do szkoły w celu wręczenia na wewnątrzszkolnej uroczystości lub (przy sprzyjających warunkach) w sposób bardzo uroczysty, na specjalnym spotkaniu z udziałem władz Miasta Krakowa.
Warunki udziału w akcji:
Jeżeli są Państwo zainteresowanie udziałem, to prosimy o:
- zapoznanie się z zasadami i programem akcji „Zdobywamy Dziecięcą i Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa” oraz regulaminami odznak,
- wypełnienie Karty Zgłoszenia Grupy i dostarczenie jej do Koła Grodzkiego przed rozpoczęciem akcji – osobiście, listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (skan) – ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń
- dokonanie zgłoszenia wybranych tras – minimum 2 tygodnie przed planowanym terminem realizacji.
Szkoła może zgłosić udział zarówno do odznaki dziecięcej jak i młodzieżowej – w każdej z nich udział wziąć może jedna grupa, licząca maksymalnie do 25 uczniów. Ilość miejsc w akcji ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
W przypadku zgłoszenia przez szkołę więcej niż jednej grupy do danej odznaki, do udziału w akcji wpisana zostanie pierwsza w kolejności grupa, kolejne wpisane zostają na listę rezerwową.
W przypadku pozostania wolnych miejsc w projekcie (po podsumowaniu zgłoszeń ze wszystkich szkół), będziemy indywidualnie zapraszać grupy wpisane na listę rezerwową.
Wybór poszczególnych tras i dat należy zgłosić do nas z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem, w celu dokonania przez nas rezerwacji w muzeach czy uzgodnienia przewodnika. W przypadku gdy dany termin nie będzie możliwy do realizacji, zaproponujemy inny.
Kontakt
Koło Grodzkie PTTK im. Ludomira Sawickiego w Krakowie
w Oddziale Krakowskim PTTK im. Ks. Karola Wojtyły
ul. Zyblikiewicza 2B, 31-029 Kraków
tel. 12 422 85 28, kologrodzkie@gmail.com
www.kologrodzkie.pl
Dyżury: poniedziałki od 12.00 do 15.00, wtorki i czwartki od 15.00 do 15.00
Koordynator Akcji:
Kamil Barwacz, tel. 513 773 298, kologrodzkie@gmail.com
Barbara Kurek, tel. 504 094 674 (w godzinach popołudniowych)
Do pobrania:
- Pismo przewodnie do szkół – zaproszenie na V sezon akcji (PDF)
- Program i zasady udziału w akcji „Zdobywamy Dziecięcą i Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa” 2022/2023 (PDF)
- Regulamin Dziecięcej Odznaki Przyjaciela Krakowa (PDF)
- Regulamin Młodzieżowej Odznaki Przyjaciela Krakowa (PDF)
- Formularz zgłoszenia udziału grupy w akcji „Zdobywamy Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa” 2022/2023 (PDF)
- Formularz zgłoszenia udziału grupy w akcji „Zdobywamy Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa” 2022/2023 (PDF)
Program akcji
Zajęcia terenowe
Dla odznaki dziecięcej można wybrać łącznie 4 dowolne tematy zajęć (spośród poniżej zaproponowanych spacerów z przewodnikiem i lekcji/warsztatów muzealnych).
Dla odznaki młodzieżowej można wybrać łącznie 6 dowolnych tematów zajęć (spośród poniżej zaproponowanych spacerów z przewodnikiem i lekcji/warsztatów muzealnych).
1/ Spacery tematyczne z przewodnikiem – do wyboru
Czas trwania spaceru: około 60-90 minut
W celu większego komfortu zwiedzania i bezpieczeństwa, proponujemy skorzystanie podczas spacerów z zestawów słuchawkowych (tzw. tour-guide). Koszt wynajęcia to ok. 5 zł od osoby za spacer.
Dla odznaki dziecięcej:
- Kraków w legendzie i opowieści
- Wzgórze Wawelskie ze Smoczą Jamą (bilety do Smoczej Jamy płatne dodatkowo)
- Szlakiem Krakowskiego Lajkonika
- Szlakiem architektów
- Spacery szlakami słynnych osób – do wyboru postacie m.in. Tadeusza Kościuszki, Jana Matejki, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II, Stanisława Wyspiańskiego, Teodora Talowskiego, inne postacie według potrzeb,
- Szlakiem słynnych Krakowianek – do wyboru trasy: Szlakiem Królowej Jadwigi, Królowe i księżniczki, Święte i błogosławione,
- Krakowskie smoki,
- wszystkie dostępne oddziały krakowskich muzeów, w tym Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Etnograficzne i inne (bilety wstępu płatne dodatkowo) – z uwzględnieniem obowiązujących w obiektach limitów liczebności grupy
Dla odznaki młodzieżowej:
- Dzieje Krakowa (style w architekturze – do wyboru: Najstarsze dzieje Krakowa, Kraków w okresie lokacji, Kraków renesansowy, Kraków barokowy, Kraków klasycystyczny, Secesja w Krakowie, Kraków międzywojenny)
- Spacery szlakami słynnych osób – do wyboru postacie m.in. Tadeusza Kościuszki, Jana Matejki, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II, Stanisława Wyspiańskiego, Teodora Talowskiego, inne postacie według potrzeb,
- Szlakiem słynnych Krakowianek – do wyboru trasy: Szlakiem Królowej Jadwigi, Królowe i Księżniczki, Święte i błogosławione, Damy i artystki, Kobiety odważne!, Szlakiem Wisławy Szymborskiej (Literacki Kraków)
- Krakowskie smoki,
- Szlakiem czterech krakowskich kopców – objazd autokarem (koszt autokaru i biletów wstępu na Kopiec Kościuszki płatne dodatkowo)
- Szlakiem Twierdzy Kraków – objazd autokarem (koszt autokaru i ewentualnych biletów wstępu płatne dodatkowo)
- Spacery po poszczególnych dzielnicach
- wszystkie dostępne oddziały krakowskich muzeów, w tym Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Etnograficzne i inne (bilety wstępu płatne dodatkowo) – z uwzględnieniem obowiązujących w obiektach limitów liczebności grupy
.
2/ Lekcje/warsztaty muzealne stacjonarne i zdalne (on-line) w krakowskich muzeach
Czas trwania lekcji muzealnej: około 60-90 minut
Wykazy oferowanych dostępnych lekcji/warsztatów muzealnych, wraz z opisami merytorycznymi, znajdują się na stronach internetowych muzeów:
Muzeum Krakowa: https://www.muzeumkrakowa.pl/przedszkola-szkoly
Muzeum Narodowe w Krakowie: https://mnk.pl/szkoly-i-nauczyciele
Zamek Królewski na Wawelu: https://wawel.krakow.pl/lekcje-muzealne -3
Muzeum Etnograficzne: https://etnomuzeum.eu/warsztaty-edukacyjne/przedszkola-i-szkoly
Muzeum Obwarzanka: https://www.muzeumobwarzanka.com/
Lekcje/warsztaty muzealne stacjonarne odbywają się w nowym reżimie sanitarnym, m.in. poprzez ograniczenie liczebności grup. W zależności od obiektu/oddziału muzeum, grupa może liczyć od 8 do 20 uczestników.
W przypadku, gdy zgłoszona do projektu klasa liczy więcej uczniów niż dopuszczona maksymalna liczba uczestników zajęć w muzeum, konieczne jest podzielone klasy na 2 lub więcej grup.
W ramach niniejszego projektu pokrywamy koszty lekcji/warsztatów muzealnych do kwoty 130 zł za pojedyncze zajęcia dla klasy. W przypadku, gdy koszt danych zajęć będzie wyższy (wynikający z cennika lub konieczności podzielenia klasy na dwie lub więcej grup) różnicę pokrywają uczestnicy.
Ewentualne bilety wstępu do muzeum (jeżeli w przypadku danej lekcji/warsztatów ich zakup jest wymagany – ponad koszt samych zajęć) – płatne są przez uczestników.
.
Gra miejska – quest
Czas trwania: około 60-90 minut
Gra miejska realizowana jest samodzielnie przez grupę (szkołę), w dogodnym terminie, po zrealizowaniu spacerów i warsztatów. W uzgodnionym terminie formularze gry miejskiej zostaną dostarczone do szkoły.
.
Praca plastyczna – do odznaki dziecięcej
Do wykonania we własnym zakresie, w dowolnej technice, najlepiej w formacie A4 – potem do wklejenia do książeczki w przeznaczonym na to miejscu.
.
Praca pisemna – do odznaki młodzieżowej
Do wykonania we własnym zakresie, w dowolnej formie – najlepiej opowiadanie – do wklejenia lub wpisania bezpośrednio do książeczki w przeznaczonym na to miejscu.
.
Regulamin Dziecięcej Odznaki Przyjaciela Krakowa
- W celu zachęcenia dzieci i młodzieży z krakowskich szkół podstawowych do poznawania historii i zabytków Krakowa, Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. ks. Księdza Karola Wojtyły w Krakowie i Urząd Miasta Krakowa, ustanawiają Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa, zwaną dalej odznaką dziecięcą.
- Odznakę zdobywać można wyłącznie podczas grupowych wyjść organizowanych przez szkoły w ramach akcji „Dziecięca i Młodzieżowa Odznaka Przyjaciela Krakowa”.
- Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa zdobywa się w trakcie roku szkolnego, zwanego dalej sezonem.
- Nie można łączyć jednoczesnego zdobywania (w jednym sezonie) odznaki dziecięcej z ogólnodostępnymi odznakami „Przyjaciela Krakowa”.
- Odznakę Dziecięcą mogą zdobywać uczniowie w wieku od 7 do 11 lat.
- Aby uzyskać Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa należy:
- wziąć udział w 3 spotkaniach terenowych (spacerach z przewodnikiem i lekcjach muzealnych), w tym minimum w 1 spacerze z przewodnikiem i w 1 lekcji muzealnej,
- wziąć udział w przygotowanej grze terenowej – quest’ie,
- wykonać jedną pracę plastyczną (w dowolnej technice), o tematyce nawiązującej do odbytych spotkań terenowych
- Odznakę dziecięcą zdobywa się w dedykowanych, imiennych książeczkach do zdobywania odznaki, w których zbiera się potwierdzenia z udziału w spotkaniach terenowych (podpis przewodnika, pieczątka z muzeum), quest’ie. Do książeczki wkleja się również wykonaną pracę plastyczną.
- Książeczki będą bezpłatnie rozdane uczestnikom podczas pierwszego spotkania.
- Uzupełnione książeczki należy złożyć do weryfikacji do Koła Grodzkiego PTTK do 31 maja każdego roku. Po weryfikacji książeczki będą zwracane uczestnikom.
- Za organizację spotkań terenowych, przygotowanie materiałów do quest’u oraz weryfikację odznak odpowiada Koło Grodzkie PTTK w Oddziale Krakowskim PTTK im. Ks. Karola Wojtyły, ul. Zyblikiewicza 2B, 31-029 Kraków.
- Koszty organizacji spotkań terenowych (spacerów z przewodnikiem, lekcji muzealnych), materiałów do questu, wykonania książeczek i odznak pokrywa Wydział ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.
- Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Zarządu Oddziału Krakowskiego PTTK.
Regulamin zatwierdzony przez Zarząd Oddziału Krakowskiego PTTK uchwałą nr 087/UZ/XXXIII/2019 w dniu 12 grudnia 2018 r.
.
Regulamin Młodzieżowej Odznaki Przyjaciela Krakowa
- W celu zachęcenia dzieci i młodzieży z krakowskich szkół podstawowych do poznawania historii i zabytków Krakowa, Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. ks. Księdza Karola Wojtyły w Krakowie i Urząd Miasta Krakowa, ustanawiają Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa, zwaną dalej odznaką młodzieżową.
- Odznakę zdobywać można wyłącznie podczas grupowych wyjść organizowanych przez szkoły w ramach akcji „Dziecięca i Młodzieżowa Odznaka Przyjaciela Krakowa”.
- Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa zdobywa się w trakcie roku szkolnego, zwanego dalej sezonem.
- Nie można łączyć jednoczesnego zdobywania (w jednym sezonie) odznaki młodzieżowej z ogólnodostępnymi odznakami „Przyjaciela Krakowa”.
- Odznakę młodzieżową mogą zdobywać uczniowie w wieku od 11 do 15 lat.
- Aby uzyskać Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa należy:
- wziąć udział w 5 spotkaniach terenowych (spacerach z przewodnikiem i lekcjach muzealnych), w tym minimum w 1 spacerze z przewodnikiem i w 1 lekcji muzealnej,
- wziąć udział w przygotowanej grze terenowej – quest’ie,
- wykonać jedną pracę plastyczną (w dowolnej technice), o tematyce nawiązującej do odbytych spotkań terenowych
- Odznakę młodzieżową zdobywa się w dedykowanych, imiennych książeczkach do zdobywania odznaki, w których zbiera się potwierdzenia z udziału w spotkaniach terenowych (podpis przewodnika, pieczątka z muzeum), quest’ie. Do książeczki wkleja się również wykonaną pracę pisemną.
- Książeczki będą bezpłatnie rozdane uczestnikom podczas pierwszego spotkania.
- Uzupełnione książeczki należy złożyć do weryfikacji do Koła Grodzkiego PTTK do 31 maja każdego roku. Po weryfikacji książeczki będą zwracane uczestnikom.
- Za organizację spotkań terenowych, przygotowanie materiałów do quest’u oraz weryfikację odznak odpowiada Koło Grodzkie PTTK w Oddziale Krakowskim PTTK im. Ks. Karola Wojtyły, ul. Zyblikiewicza 2B, 31-029 Kraków.
- Koszty organizacji spotkań terenowych (spacerów z przewodnikiem, lekcji muzealnych), materiałów do questu, wykonania książeczek i odznak pokrywa Wydział ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.
- Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Zarządu Oddziału Krakowskiego PTTK.
Regulamin uchwalony przez Zarząd Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie uchwałą nr 44/UKG/2019 w dniu 30 lipca 2019 r.